Психологічна готовність дитини до школи

Психологічна готовність дитини до школи Вирішуючи, чи варто віддавати дитину цієї осені в школу, варто брати до уваги не тільки його фізичний та інтелектуальний розвиток, але і психологічну готовність до навчання. Психологічна готовність дитини до школи - важливий фактор, який впливає на успішність (чи неуспішність) шкільного навчання.

Буває так, що дитина до моменту вступу до школи вже володіє всіма необхідними для першокласника знаннями й уміннями, пізнавальні процеси і мова розвинені на належному рівні, фізичний розвиток теж в межах норми, а ось морально дитина до школи не готовий. Що включає в себе психологічна готовність дитини в школі і як її оцінюють?

Один з найважливіших аспектів психологічної готовності до шкільного навчання - це ставлення до школи і процесу навчання в цілому. Дитина повинна розуміти, що його чекає в школі. Дуже багато що тут залежить від батьків, адже саме їм належить пояснити дитині, що таке школа. Зазвичай «детектором» готовності до навчання служить відповідь на питання «Чи хочеш ти йти в школу? Чому так / ні? ».

Школа повинна залучати дитину своєю головною діяльністю - навчанням. Тому якщо дитина каже, що хоче йти в школу, щоб дізнаватися нове, або вивчитися і стати розумним, як тато, то до школи він готовий. А ось якщо він хоче піти в школу, тому що туди йде вчитися його друг Петя (або тому що мама обіцяла купити новий ранець), про готовність до школи поки говорити не можна.

А ще дитина може відповісти на питання негативно: не хочу в школу, тому що там ставлять двійки, тому що там не можна грати і т. п. Це означає, що батьки сформували у дитини неправильне ставлення до школи. Не можна залякувати дитину школою «у виховних цілях»: це не принесе ніякої користі, тільки шкода. Іноді буває так, що негативне ставлення до школи формують не батьки, а старші діти, тоді батькам доведеться докласти зусилля, щоб це відношення змінити.

Є ще один аспект психологічної готовності до школи, він пов'язаний зі зміною статусу дитини. Із статусу дошкільника він переходить у статус школяра, що означає нове положення в суспільстві, нові правила і обов'язки, інший рівень відповідальності. У школі дитина буде взаємодіяти з учителем та однокласниками, і ці відносини будуть відрізнятися від відносин з вихователями і однолітками в дитячому садку.

Дитина має усвідомлювати, що правила поведінки в школі відрізняються від правил поведінки в дитячому садку: під час уроку доведеться сидіти за партою, не можна буде обговорювати сторонні теми, говорити потрібно буде по піднятій руці і т. п. Також дуже важливо пояснити дитині суть шкільних оцінок , щоб він зрозумів дві речі. По-перше, оцінки відображають не особисте ставлення вчителя до дитини, а ступінь його успіхів. А по-друге, оцінюється результат праці, а не докладені зусилля.

Також дуже важливо вміння дитини спілкуватися і взаємодіяти з однолітками. Дитина повинна розуміти, в яких ситуаціях потрібно поступитися, а в яких варто наполягти на своєму. Ще він повинен бути готовий до того, що не всі будуть ставитися до нього з такою увагою і любов'ю, як батьки, і розуміти, що він не буде кращим завжди і у всьому.

Ще має значення самооцінка дитини, вона повинна бути адекватною. При завищеній самооцінці дитина може неправильно реагувати на зауваження вчителя і низькі оцінки: як же так, він же молодець, це просто вчитель злий (школа погана).

Психологічна готовність дитини до школи визначається педагогом або психологом під час загальної діагностики готовності до шкільного навчання. Зазвичай вистачає декількох питань та / або простих тестів, щоб визначити, наскільки дитина готова до школи психологічно по кожному з перерахованих вище аспектів.

Якщо з якогось аспекту дитина «провалився», це не означає, що йому доведеться ще рік сидіти вдома. Швидше за все, педагог дасть батькам ряд рекомендацій, слідуючи яким, вони зможуть змінити ставлення дитини до школи, рівень його самооцінки і т. п. Тому варто провести діагностику заздалегідь, в кінці весни або на початку літа, щоб до вересня не виникло проблем з адаптацією вашого дитини до школи.

Психологічна готовність дитини до школи
26.05.2019

Комментариев пока нет!
Ваше имя *
Ваш Email *

Сумма цифр справа: код подтверждения


Внимание, комментарии чистятся от ссылок!Режим сну дитини Про те, щоб їх малюк добре спав мріють всі батьки.І не тільки тому, що їм самим потрібно урвати шматочок часу для відпочинку, але й тому, що здоровий ... Читати далі.

Дитина весь день смокче груди з рідкими перервами на 20-30 хвилин.Що робити? Здрастуйте!Дитині 1,5 місяця на ГВ, до місяця витримувала 2-3 ... Читати далі.

У дитини висип в ліктях, на щоках Добрий день!Моїй дитині 1,5 року.З самого народження у \ педіатр говорив про діатезі на голові у вигляді жовтої лупиться кірці.Після захворювання пневмонією у ... Читати далі.

Коли краще віддати дитину в дитячий сад? Добрий день!Допоможіть визначитися, коли краще віддати дитину в дитячий сад.Максимкові зараз 2 роки і 3 місяці, поспіху виходити на роботу у ... Читати далі.