Дитячі ліки: розкіш чи необхідність?

Дитячі ліки: розкіш чи необхідність?На полицях аптек можна побачити величезну кількість ліків для дітей. Хтось із батьків упевнений, що це просто хитрий маркетинговий хід, щоб «здерти» більше грошей за звичайні ліки в дитячій упаковці, а хтось купує для дитини тільки їх. Чи відрізняються дитячі ліки від дорослих, і якщо так - то чому?

Деякі вважають, що в плані будови організму дитина - той же дорослий, просто маленький. Але ця думка помилкова. Особливості будови органів і систем дитини значно відрізняються від особливостей дорослого, причому чим молодша дитина - тим більше це відмінність. Дитячі ліки розробляються з урахуванням всіх цих особливостей, щоб принести дитині максимум користі і мінімум (а ще краще - ніякого) шкоди.

Чим обумовлено відмінність у впливі лікарських препаратів на організм дорослого і дитини? Причин кілька, але об'єднує їх одне - те, що багато органів і системи органів в дитячому організмі ще знаходяться в процесі розвитку, а у дорослого вони вже повністю сформовані.

Так, наприклад, у дитини ще не працюють «в повну силу» ферменти печінки, а виводить функція нирок знижена. Печінка відповідає за переробку ліків, а нирки - за виведення їх залишків з організму. Відповідно, дитячі ліки повинні виводитися з організму легше, ніж лікарські препарати, розраховані для дорослих.

Крім цього, у дітей проникність бар'єру між кровоносною системою і головним мозком вище, ніж у дорослих. Це означає, що ліки з більшою ймовірністю може потрапити в мозок і надати токсичний ефект. Тому дитячі ліки повинні мати меншу концентрацію речовин, здатних надати токсичну дію на організм.

Також у дітей (особливо віком до трьох років) ще не зовсім стабільна мікрофлора кишечника. Прийом «дорослих» ліків може ще сильніше порушити баланс мікрофлори. Крім цього, ліки для дорослих можуть неправильно всмоктуватися, а це знизить їх ефективність. Нарешті, прийом деяких лікарських препаратів, призначених для дорослих, може порушити процеси активного розвитку ендокринної та центральної нервової систем, зубів і кісток.

Дитячі ліки не містять речовин, що можуть призвести до розвитку побічних ефектів, які не зустрічаються у дорослих. Наприклад, прийом ацетилсаліцилової кислоти (аспірину) на тлі вірусної інфекції може спровокувати ураження печінки та мозку - синдром Рея (гостру печінкову енцефалопатію). Це захворювання рідкісне, але дуже небезпечне, тому краще підстрахуватися і давати дітям до 12 років дитячі ліки, не містять ацетилсаліцилову кислоту. А прийом антибіотиків з групи тетрациклінів може призвести до затримки фізичного розвитку.

Крім цього, дитячі ліки мають ще одне вагоме переваги - це форма випуску. До ліків для дітей висуваються певні вимоги, зокрема:

смакові якості (смак повинен бути приємним або хоча б нейтральним - будь-який батько, який намагався напоїти дитину гіркими ліками, знає, яка це складна задача); гіпоалергенність; зручність дозування.

Для лікування дітей до трьох років зазвичай використовують сиропи, порошки, суспензії і свічки - в цьому віці деяким дітям ще важко ковтати таблетки. Крім цього, такі ліки легко дозувати, а ще вони володіють високою біодоступністю (частка препарату, що надходить в активній формі в кров). Це означає, що ви можете знизити дозу і зменшити ймовірність розвитку побічних ефектів при збереженні ефективності.

Так що дитячі ліки від перевірених виробників - це найбезпечніший варіант для дитини. Але далеко не для всіх дорослих ліків є дитячі аналоги. Що робити в такому випадку? Перед тим, як давати дитині будь-які ліки з «дорослою» аптечки, потрібно проконсультуватися з лікарем. Є великий список препаратів, заборонених для застосування в дитячому віці, а ще одну групу ліків можна давати дітям тільки з дозволу лікаря при наявності вагомих підстав.

Якщо у вас є дитина, не полінуйтеся і заведіть спеціальну дитячу аптечку з ліками для дітей. Якщо ви будете для лікування вашого чада використовувати спеціальні дитячі ліки, дотримуватися точну їх дозування і слідувати рекомендаціям лікаря, ризик розвитку небажаних побічних ефектів значно знизиться.

Дитячі ліки: розкіш чи необхідність?
26.04.2019

Комментариев пока нет!
Ваше имя *
Ваш Email *

Сумма цифр справа: код подтверждения


Внимание, комментарии чистятся от ссылок!Біло-зелені виділення при вагітності Привіт!на 25 тижні вагітності з'явилися виділення біло-зелені з сверблячкою, проставила міростін комбі.Начебто пройшли, а зараз 27 тиждень і знову з'являється свербіж і виділення.Що робити? Шановна Ольга! Необхідно здати мазок, щоб точно визначити ... Читати далі.

Гарбузово-яблучне пюре (дітям з 8 місяців) Продукти: 20 г гарбуза 1 маленьке яблуко 1 ч.л.цукрового сиропу Приготування Гарбуз і яблуко вимити ... Читати далі.

Сирники з манкою Продукти: 500 г сиру 5-10% жирності, 1 яйце, 1 ст.л.вершкового масла, 2 ст.л.цукру, 2 ст.л.манної крупи, ванільний цукор, ... Читати далі.

Виплати при народженні дитини з 1 квітня 2011 ВР України переглянула розміри та строки ... Читати далі.