Ранній розвиток дітей - система Глена Домана

Глен ДоманШістдесяті роки були епохою нашої віри в світле майбутнє. Але серед самих нездійсненних гасел був один, у який ми не вірили: "наздогнати і перегнати Америку!" Цей заклик став темою безлічі анекдотів. Коли ми все ж примудрялися перегнати американців, це досягалося або моторошним напругою сил всієї країни, або стосувалося тих областей, якими американці переставали цікавитися. У якийсь момент ми обігнали їх по виробництву лампових приймачів, сорочок з чистого нейлону і чорно-білих телевізорів. Але ось зараз, на рубежі тисячоліть, у нас з'явився шанс зробити неймовірний стрибок, далеко обставивши Америку у видобутку і виробництва дорогоцінних з металів, дорогоцінніше не буває.

Нашою школою ми особливо похвалитися не можемо. Це зрозуміло всім, крім діячів народної освіти, які тримають кругову оборону і "стоять на смерть". Це сильна позиція, і вона викликала б повагу, не торкайся вона наших дітей і майбутнього країни. Тому що разом зі слабкою школою ми потихеньку сповзаємо на рівень третьорозрядного держави. Відомо, що з математики результати наших учнів не входять до світової двадцятки, не краще досягнення і в України, не сильніше - і в Ізраїлю, де багато школярів із колишніх радянських республік. Ми здаємо свої позиції у спорті, особливо це помітно з масових видів (візьміть футбол, хокей, легку атлетику - результати дуже бліді). Ще одна важлива проблема - здоров'я наших школярів. З ленінградських призовників колись комплектувалися елітні війська, зараз це здається казкою. Відомості по країні: сколіоз у 87% учнів! Та й чи можлива "серйозна" навчання без зіпсованого зору, без викривленого хребта?

Виявляється, таке навчання можлива. І "революційний прорив" здійснений не педагогом, а лікарем. Американський військовий лікар Гленн Доман наприкінці сорокових років почав займатися лікуванням дітей з травмами мозку. Висновки до яких прийшов його інститут у Філадельфії "The Institute for the Achievment of Human Potential", 8801 Stenton Ave., Philadelphia, PA 09038; tel. (215) 233-2050), схематично можна описати таким чином: стимулюючи один з органів почуттів, можна домогтися різкого посилення активності мозку в цілому. Вплив на зір знерухомлених дітей (їх за спеціальною методикою Домана вчили читати) призвело до того, що такі діти поступово, потроху починали рухатися. Дитині демонструвалися картки з крупно написаними словами, ці слова голосно вимовляли вголос. Весь урок займав лічені секунди, але таких уроків на день було кілька десятків. І багато хто з цих нещасних дітей, нерухомих німих інвалідів, яких вважали безнадійними, починали перевертатися, повзати, вставати, вивчалися читати в 3-5 років, а більш пізні тести виявляли, що вони з розвитку обганяють "нормальних" дітей! Приголомшливо!

Систему, розроблену для хворих, Доман спробував застосувати в роботі із здоровими дітьми. І от серед цих дітей сколіозу не було. Діти двох, трьох, чотирьох років починали читати, чудово освоювали математику, ставали справжніми ерудитами, але - і це, можливо, найголовніше - були чудово розвинені фізично. Творчі можливості цих дітей настільки широкі, що сам Доман називає їх дітьми Відродження.
Базовий висновок Домана: навчання ефективна тільки в період росту мозку. Мозок людини зростає до 7-7,5 років.

Базовий принцип Домана: дитина повинна рухатися з першого дня життя. Прості зусилля можуть призвести до того, що в перший місяць життя дитина буде проповзати по кілька метрів в день. Ви запитаєте, чи впливає повзання на розвиток здібностей дитини? Ще й як. Двомісячна дитина, який виповзає з кімнати, дуже відрізняється по розвитку мозку від дитини, яка лежить цей час в колисці на спині і пролежить так ще кілька місяців. І ця різниця в розумі, активності, обдарованості буде відчуватися все життя. Доман, перераховуючи відомих видатних особистостей, які почали читати в 3 роки, часто повторює: "Вони так рано навчилися читати, тому що були геніями, або вони стали геніями, тому що так рано вивчилися читати?" І це дійсно серйозне питання, а не жарт.

А чи не шкідливо дитині рано читати?
Американці помітили, що маса дітей починає читати, запам'ятовуючи слова на величезних рекламних щитах уздовж доріг. Може, це шкідливо, і варто заборонити дітям дивитися у вікно, коли вони їдуть в машині? А чи не шкідливо дитині повзати? Але для чого ж тоді природа "забезпечила" новонародженого сильним ползательним рефлексом, запитує Доман. Може, логічніше буде припустити, що шкідливо спеленивать дитини і не давати йому рухатися?

Система Домана - радісна, світла, розрахована вона тільки на бажання самого маленького дитини рухатися і пізнавати все навколо. Його методи підхоплені в усьому цивілізованому світі. У багатьох країнах існують товариства "Ранній розвиток", голова такого суспільства в Японії (до речі, співвласник фірми Sony) написав книгу "Після трьох уже пізно", яка перекладена на російську. Існує вже кілька десятків нобелівських лауреатів, які в дитинстві навчалися за Доманов! У багатьох видах спорту лідируюче положення займають спортсмени, які взяли в руки ракетку або м'яч, що вийшли на лід або почали плавати не пізніше двох років. Сотні тисяч дітей пройшли систему Домана і досягли вже всіляких ступенів і рангів. Зрозуміло, педагогічний світ на цю систему не перейшов, але прийнята вона з повагою повсюдно, і успіх її в основному залежить від ентузіазму батьків. У багатьох випадках ефективність цієї системи разюча, але іноді результати - порівняно із зусиллями, які докладають батьки, - можуть здатися не дуже значними. Справа в тому, що система надзвичайно трудомістка і вимагає повної віддачі батьків. Її дуже важко поєднати з роботою, навчанням, безліччю домашніх обов'язків сучасної жінки. Протягом дня мати повинна провести 50-60 надкоротких уроків по декількох "предметів" і ще постійно працювати над створенням навчального матеріалу. Непрацююча американка із середнім рівнем доходу, що має пральну машину, миючий пилосос і мікрохвильову піч, напевно, може собі дозволити такий розпорядок дня. У наших широтах це доступно дуже небагатьом. Навіть багаті люди не перебувають у привілейованому становищі, тому що гувернеру і няньці ці заняття не доручити, їх мають проводити самі батьки.

Офіційна школа усюди відноситься до системи Домана без захоплення, в основному тому, що "Доманівського діти" знають більше значній частині учителів. А це реальна загроза! Базовий принцип Домана: читання - така ж природна функція мозку, як мова. (А чи не шкідливо дитині зарано говорити? ..) Уявляєте собі, як важко навчити дитину говорити в 7 років! Майже немислимо. Доман вважає, що вчителі, які навчають читання 7-річних, вчиняють справжній педагогічний подвиг. Адже навчити 2 - і 3-річну дитину набагато легше. І настільки ж легко і природно навчиться така маленька дитина говорити на іноземних мовах, грати на скрипці, кататися на ковзанах, він без праці вивчить назви всіх столиць в Європі і всі види комах, що мешкають в Західній Африці, для нього не складе проблеми запам'ятати, в якому столітті відбувалася війна Червоної і Білої Троянди, і які країни брали участь в Семирічній (Столітньої, Тридцятилітньої ...) війні. Він буде розбиратися в живописі, зоології, астрономії, географії, музиці - словом, маленькі діти готові і здатні освоїти будь-які області знань, аби батьки вчасно почали з ними займатися.

Стаття була опублікована в американському журналі "Вісник", № 2 (209), 19.01.1999 р.

Підібрати матеріали по: 1-3 роки, розвиток, система Домана little.com.ua/dev1-3 / "> Розвиток від одного до 3 років
26.05.2019

Комментариев пока нет!
Ваше имя *
Ваш Email *

Сумма цифр справа: код подтверждения


Внимание, комментарии чистятся от ссылок!Секрети спілкування з дитиною Батьки і діти ... Скільки складнощів, проблем і навіть трагедій криється деколи за цими відносинами ... І, як відомо, більшість наших дорослих комплексів - ... Читати далі.

У дитини 7-ми років свербіж тіла восени Добрий день!Моєму синові 7 років.Ось у такий час восени з кінця ... Читати далі.

Першокласник не вимовляє звук Р. До кого звернутися за консультацією? Здравствуйте подскажите пожалуйста що нам робити.Моя дитина вчиться у першому класі.У нього проблеми зі звуком Р і ще іноді ... Читати далі.

Нижній край хоріона знаходиться на рівні послеоперацііонного рубця Здрастуйте!На плановому узі в 12 тижнів мені сказали, ... Читати далі.